Kastamonu, Çatalzeytin  ilçesi  Çatak (Cambaz), Celaller, Çepni, Duran, Epçeler, Fındıklı, Güneşler (Gönekler), Hacıreis, Hacıreissökü, Karacakaya,   Kavaklı, Kavakören (Mamlay), Kızılcakaya, Kuzsökü, Paşalı, Piri, Sırakonak (Somay) , Sökü, Yemişli (Fayra) ve Yunuslar köyleri ile Türkeli - Kuşçular, Sarmaşık, köyleri buluşma ve haberleşme sitesi
Bu Mesele Önemli
Sudenaz Sönmez ile Annesi için kan aranıyor.
Hacıreissökü köylü İstanbul da ikamet eden Kamil SÖNMEZ ,eşi ve kızı için kan aranıyor. 19 Haziran 2018 günü Çapa Tıp fakültesinde gerçekleştirilecek karaciğer ameliyatı için B + (pozitif) ve AB + (Pozitif) yaklaşık 20 ünite kana ihtiyaç duyulm
21.06.2018 22:26
CENAZELER
DÜĞÜNLER
ÇEŞİTLİ DUYURULAR
KATEGORİLER
ÖNEMLİ KURUMLAR
HAVA DURUMU
SİTEYE DESTEK OLANLAR
Karacakayalı Cemil ÖZCAN (65) Arnavutrköyde vefat etti. Arnavutköy de toprağa verildi.... Fındıklı Köylü Kazım AKTAN İstanbul’da vefat etti. Yarın köyde toprağa verilecek.... Fındıklı köylü Özkan ÖZAY (44) Karabükte vefat etti. Karabükte toprağa verildi....
Yunuslar köylü Özgür KURT ile Deniz ER İstanbul Tuzla da evlendi.... Çepni ķöylü Soner ÖZBAY ile Kavaklı köylü Tuğba YILDIZ İstanbul da evlendi.... Yunuslar Köylü Tuğba ŞENTÜRK Ordulu Özgen ŞENSOY ile evlendi.....
Köylerde bayramlaşma günlerini yayınladık
Karacakayalı Cemil ÖZCAN (65) Arnavutrköyde vefat etti. Arnavutköy de toprağa verildi.
Karacakayalı Cemil ÖZCAN (65) Arnavutrköyde vefat etti. Arnavutköy de toprağa verildi.
Karacaka Kamburoglu mahalle sakinlerinden Ceviz Ali oglu Cemil ÖZCAN  İstanbul Arnavutköyde vefat etti.Cenazesi Merkez camii de öğle vektine müteakip kılınan cenaze namazınin ardından Arnavutköy asri mezarliğında toprağa verilmiştir.Cenab ı Allah c.c. rahmet eylesin.Taziye icin oģlu Muhammed ÖZCAN : 0536 448 33 80...
Erzurum da UZAY GÖZLEM EVİ (Rasathanesi) kuruluyor.
Erzurum da UZAY GÖZLEM EVİ (Rasathanesi) kuruluyor.

Savaşlar- Ekonomi – siyasal olaylar v.s.vs. derken Ülkemizi şaha kaldıracak teknik  projelerin yapılmalarını  görmüyoruz. Gerek iktidarı destekleyenler gerekse iktidarı sevmeyenler in bir çoğunun bu ve buna benze olaylardan haberi yoktur. Biz bu konuda yaptıkları bir çok hatalı yönetimlerine ve uygulamalarına rağmen bu tür projeleri gerçekleştirdiği için Mevcut iktidara teşekkür ediyoruz. İnşa Allah Uzay çalışmaları ve uzay bilim dalında değerli teknik elemanların yetiştirilmesinde önemli rol oynar. Buyurun haberin içeriğine :

Erzurum’da inşa edilen ve bilim insanlarının merakla beklediği Doğu Anadolu Gözlemevi 2020’de faaliyete girecek

Erzurum Valisi Azizoğlu, “İleriyi görmek, çağın ötesine geçmek böyle bir şey. Belki kimse bunu hayal etmiyordu ama bu gerçekleşmek üzere. Bir buçuk sene sonra buradan uzayı gözlemlemeye başlayacağız” diye konuştu.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.  Dr. Ömer Çomaklı ile kentte 3170 rakımlı Konaklı Karakaya Tepeleri’ne inşa edilen  ve sınıfında dünyada tek olma özelliği taşıyan teleskopun yer alacağı  gözlemevinin inşaatını inceledi.

Vali Azizoğlu, incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada,  Erzurum’un bugüne kadar hayvancılık şehri olarak bilindiğini hatırlattı.

Kentin bundan sonra sanayi ve bilim şehri haline geldiğini ifade eden  Azizoğlu, şöyle konuştu:

“Şu anda buradaki bu tesis Türkiye’nin en büyük gözlemevi olacak.  Dünyanın en önemli iki, üç gözlemevi arasında olacak. İleriyi görmek, çağın  ötesine geçmek böyle bir şey. Belki kimse bunu hayal etmiyordu ama bu  gerçekleşmek üzere. Bir buçuk sene sonra buradan uzayı gözlemlemeye başlayacağız.  Dünyadaki bütün bilim insanları da buradaki gözlemlemeden istifade edecekler.”

 TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK YATIRIM ARAŞTIRMA MERKEZİ

Rektör Prof. Dr. Çomaklı ise gözlemevinin yapımında kendilerini  destekleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a ve Başbakan Binali Yıldırım’a  teşekkür etti.

Gözlemevinin dünyaya, Türkiye’ye ve Erzurum’a büyük katkı  sağlayacağını aktaran Çomaklı, “Bu proje, Kalkınma Bakanlığının desteklediği  Türkiye’nin en büyük yatırım araştırma projesi. Burada kuracağımız ekipman ve  labaratuvarlarla 4 metre çap altındaki bütün gözlemevi istasyonlarının aslında  bakım onarım ve bir araştırma merkezi.” diye konuştu. ÖZELLİKLERİ İTİBARIYLA SINIFINDA DÜNYADA TEK OLACAK

Doğu Anadolu Gözlemevi Proje Koordinatörü Astrofizikçi Doç. Dr. Cahit  Yeşilyaprak da gözlemevinin içinde ve üzerinde bulunacak sistemden dolayı  inşaatın zor ilerlediğini belirterek, şunları söyledi:

 “2020 yılı içinde ilk ışığını alıp astronomi, uzay, bilim camiasına bu  teleskopu kazandırmış olacağız. Türkiye’nin en büyük 4 metre çaplı, tek parça  aynaya sahip teleskopu… Optik dediğimiz insan gözünün duyarlı olduğu bölgenin  dışında da kırmızı ötesi bölgede de gözlem yapabilen yine Türkiye’nin ilk kırmızı  ötesi teleskopu. Bu çapta dünya üzerinde 4 metre sınıfı yaklaşık 10 küsur  teleskop var ama bizim eklediğimiz birkaç optik ve son teknolojik özelliklerle  beraber bu özellikleri bir arada barındıran dünyada bu sınıfta tek teleskop olacak.”

Yeşil yaprak, optik olarak 4 metrede en üst seviyede bir teknolojiyi  Türkiye’ye getirmiş olacaklarını belirterek, tüm tasarım, yazılım kısmının Türk  ekip tarafından yapıldığını aktardı.

“Burada bu enlem boylamda bu çapta dünya üzerinde teleskop yok.” diyen Yeşilyaprak, şunları kaydetti:

“Büyük teleskopların tamamına baktığımızda Havai ve Şili’de var. Orada  gündüz olduğunda, burası gece olduğu için oradaki projelerin devamı için şu anda  burası cazip bir yer haline geldi. Bütün dünyanın astronomi ve bilim camiasının  gözü bu teleskopta. Nedeni, gece gündüz farkını ortadan kaldıracak enlem ve  boylamdayız. Erzurum’da kar yağışının fazla ancak nemin az olması, havanın soğuk  olması, astronomik açıdan en önemli kriterlerden biri. Biz kırmızı ötesi gözlem  yapacağımız için soğuk hava ideal bir durum. Kar yağışı da atmosferi temizlediği  için önemli.

Bitiğinde gözlemevi aşağıdaki gibi olacak..İnşa Allah.

Bu habere ilaveten şu yazıyı da gördük

Türk bilim insanları ilk kez bir gezegen keşfetti

Türk bilim insanları ilk kez bir gezegen keşfetti

Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nde görevli öğretim üyesi üç Türk bilim insanı ile bir doktora öğrencisi tarafından, Güneş sistemine 212 ışık yılı uzaklıkta, Jüpiter benzeri bir ‘öte-gezegen’ keşfedildi.

: 13-08-2017 13:03 – Güncelleme: 13-08-2017 13:03

Gezegene Türk ismi koymak istediklerini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz, bununla ilgili bir oylama da yapılabileceğini kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, “Bildiğim kadarıyla Japonya, ABD, Fransa ve Kanada, keşfettikleri ilk gezegene bir isim verdiler. Bizde de neden olmasın? Böyle bir düşüncemiz var. Benim, ‘Türk’, ‘Türk1’ ve ‘Atatürk’ isimleri aklımdan geçti” ifadelerini kullandı.

GEZEGEN ARAMA ÇALIŞMALARI İLK MEYVESİNİ VERDİ

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007 yılında Ankara Üniversitesi’nden araştırmacıların liderliğinde başlattıkları, Türk, Japon ve Rus bilim adamlarından oluşan uluslararası bir proje çerçevesinde sürdürülen “gezegen arama”çalışmalarının ilk meyvesini verdiğini söyledi.

ÇOK HASSAS GÖZLEMLER YAPTIK

Son yıllarda bir TÜBİTAK projesi ile de desteklenen bu çalışma ile Antalya Bakırlıtepe’de bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde 1,5 metre ayna çaplı Rus-Türk Teleskobu ile Japonya Okayama Astrofizik Gözlemevi’nden işbirliği çerçevesinde sağlanan iyodin hücresi aygıtı kullanılarak, çok hassas gözlemler yaptıklarını belirten Yılmaz, bu analizler sonucunda yıldızları gözlediklerini ve çıkan sonuçlardan da bazı değişimleri fark ettiklerini ifade etti. Yılmaz, bazı değerlerin değişiminin, yeni bir gezegen kaynaklı olabileceğini anladıklarını ve bu alanda çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti.

’10 YILLIK EMEĞİMİZİN KARŞILIĞI’

“Çalışmalarımız sonucunda ben, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Osman Selam, Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Varol Keskin ve Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde doktora öğrencimiz İbrahim Özavcı ile beraber Jüpiter benzeri bir Güneş dışı bir gezegen (Öte-gezegen) keşfettik. Türk bilim adamları ilk defa bir gezegen keşfetmiştir. Bunun gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Jüpiter’den 1,5 kat daha büyük boyutlara sahip bu yeni gezegen, yıldızının etrafında bir tam yörünge turunu neredeyse bir yıl sürede tamamlamakta.

Gezegen, Jüpiter benzeri bir gaz devidir ve dolayısıyla yaşam barındırma ihtimali yoktur. Keşfedilen ‘öte-gezegen’, yıldızına olan uzaklığının, Dünya-Güneş arası mesafeye eşittir. Bulduğumuz gezegen ile alakalı bir makale yazdık. Bu makale, astronomi literatürünün en saygın yayınlarından ‘Astronomy&Astrophysics’ dergisinde yayınlandı. 10 yıllık emeğimizin karşılığını da bu şekilde aldığımızı düşünüyorum.”

‘TÜRK YA DA ATATÜRK İSMİNİ KOYABİLİRİZ’

Güneş sistemine 212 ışık yılı uzaklıkta buldukları Jüpiter benzeri bir “öte-gezegen”e “Türk ismi” koymak istediklerine dikkati çeken Yılmaz, bununla ilgili bir oylama da yapılabileceğini kaydetti. Yılmaz, “Bildiğim kadarıyla Japonya, ABD, Fransa ve Kanada, keşfettikleri ilk gezegene bir isim verdiler. Bizde de neden olmasın? Böyle bir düşüncemiz var. Benim “Türk”, “Türk1” ve “Atatürk” isimleri aklımdan geçti.” ifadelerini kullandı.

 

SON OLARAK : Yasin Suresinde  güneşin çevresinde (Yörüngesinde -çekim alanında) dolanan gezegen sayısı 12 imiş. Şimdiye kadar tespit edilenler Sırasıyla: GÜNEŞ-Merkür-Venüs-Dünya-Mars-Jüpiter-Satürn-Uranüs-Neptün ve son olarak ŞİRON.. Şimdi Bizimkiler bulmuş 11.ci gezegeni.

 

 

Celaller köylü Tahsin YILMAZ ve Merve ER in Köyde düğünleri var
Celaller köylü Kazım -Melek YILMAZ oğulları TAHSİN ile Celaller köylü Mahir-Sebahat ER kızları MERVE köyde evleniyor. Erkek Kınası : 16 Haziran Cumartesi günü Celaller merkez (Bayramın 2.ci günü) Düğün: 17 Haziran Pazar Günü Saat 13-17 arası Celaller merkez (Bayramın 3.cü günü) Gençlere ömür boyu saadetler dileriz. tebrik için: Kazım YILMAZ: 0546 267 31 40 -Mahir ER : 0538 484 19 27
Mutelif Haberler
Bulut 37 İnşaattan Çatalzeytin'de satılık Daireler
Bulut 37 İnşaat tarafından Çatalzeytin'de satılık Daireler. Bina (Apartman) Sağ-Sol toplam 5 katlı 10 dairelidir.Zemin+4 katlı-Asansörlü 2+1 dairelerden almak isteyenler ve bilgi almak isteyenler İbrahim Bulut Beyi : 0532 521 37 37 numaradan arayabilirler. Almak isteyenlere hayırlı olsun Bina görüntüsü ve Daire yerleşim planı resimleri İÇİN TIKLAYINIZ.
Kuzsökü köylü Muhammed YILMAZ'ün Çayırova da düğünü olacak
Kuzsökü Kıvıllar Mahalleli Muhammet YILMAZ ile Yunuslar Yuvacık köylü Nuran YÜKSEL ile 1 Temmuzda ÇAYIROVADA düğünleri var. Başka düğün yapmak isteyen köylülere ÇAKIŞMA OLMASIN diye duyuruyoruz.
15 Temmuzda Gebze de düğün var. Diğer düğün sahipleri buna göre gün alsın.
Yunuslar köylü Tek Hüseyin'in Şemsettin-Gönül GÜNALTAY kızları Sibel ile Yunuslar Yuvacık köylü Rahm. Salim-Huriye oğulları Yasin YÜKSEL 15 Nisan Pazar günü Gebze de yapılan etkinlik ile NİŞANLANDILAR. Düğün ise 15 Temmuz 2018 tarihinde Beşiktaş Örnektepe BAHAR DÜĞÜN SALONU' nda yapılacak. Düğün yapmak isteyen aileler çakışma olamaması açısından uygun tarihler almaya çalışsın. Biz nişanın tamamına ermesini niyaz ediyoruz